Ewa Muża odsłania tablicę pamiątkową swojego wójka ks. Anastazego Muży

W sobotę 19 marca, w stulecie święceń kapłańskich księdza Anastazego Muży z Kuźnicy, w tutejszym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego ks. proboszcz Marek Lange dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej pierwszego kapłana spośród półwyspowych rybaków.

Pochodzący z Kuźnicy Anastazy świecenia przyjął daleko od Kaszub, we włoskim Foglizzo, za to w ważnym dla swojej macierzystej jastarnickiej parafii, do której wówczas należała Kuźnica, dniu – we wspomnienie jednego z głównych jej patronów, św. Józefa, 19 marca 1916 roku. Studia na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Turynie ukoronował doktoratem. Mszę prymicyjną odprawił w Jastarni 15.08.1916 roku.

Ks. dr Muża, świetnie znający tak język polski, jak i niemiecki, w 1924 r. został skierowany do pracy na przywróconym Macierzy Śląsku. Oprócz wymienionych już języków ks. Anastazy posługiwał się łaciną i greką, a także językiem włoskim i francuskim. Do ostatnich dni swojego życia ks. Anastazy swobodnie posługiwał się językiem kaszubskim, w którym chętnie mówił, a korespondencje ze swoim rodzeństwem często w całości prowadził w tym języku.

Ks. Anastazy Moża otrzymał zadanie organizacji parafii w Piotrowicach Śląskich koło Katowic. 2 listopada 1939 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. W wyniku starań parafian, w tym Niemców, którzy cenili duszpasterza, został po trzech miesiącach z więzienia zwolniony, jednakże musiał opuścić swoją parafię. Skierowany do pracy w Koszęcinie, do swoich ukochanych parafian w Katowicach-Piotrowicach powrócił 31.10.1946 roku.

Zmarł 8 października 1969 r. Jest pochowany w Piotrowicach na cmentarzu, który sam zakładał.

Jak pisze dr Ewa Kownacka
„Anastazy Muża byt nie tylko pierwszym kapłanem pochodzącym z Półwyspu Helskiego. Był także dobrym człowiekiem, wybitnym intelektualistą, patriotą, aktywnym obywatelem i zacnym kapłanem. Ze wszech miar zasłużył na to, by o nim pamiętać”1.

W odsłonięciu tablicy udział wzięli członkowie rodziny kuźnickiego kapłana, burmistrz miasta oraz parafianie z Kużnicy i Jastarni.

1Cytat i informacje historyczne za: Ewa Kownacka „Ksiądz Anastazy Muża pierwszy kapłan z Rybaków”.

100-lecie święceń kapłańskich pierwszego księdza spośród kaszubskich rybaków z Półwyspu Helskiego
- źródło: Informator Miejski - Jastarnia - marzec 2016

2016-03-19